Bilgi

Andız otu (Kökü) hangi hastalıklara iyi gelir Biliyor Muydunuz?

Andız kökü halk arasında yaygın olarak kullanılan şifalı bitkilerden bir tanesidir. Andız kökü çeşitli hastalıklar sırasında çok etkili tedavi aracı olarak kullanılır. Andız kökünün şifalı özellikleri de tıbben onaylanır. Dolayısıyla andız kökü bazı eczanelerde temin edilebilir.


Andız kökünün tedavi etkisi:

  1. Balgam getirici etkiye sahiptir. Öksürük, bronşit hastaları kullanabilir. 1 çorba kaşığı andız kökü 1 bardak kaynar suda demlenir ve günde 3 defa 1/3 bardak olmak üzere içilir.
  2. Bazı safra ve karaciğer hastalıkları ve iltihapları sırasında andız kökünün demlemesi kullanılır.
  3.  Özellikle askaridiozis sırasında yaygın olarak kullanılan ve iyi tedavi etkisi verir.
  4. Ağrısızlaşdıran etki. Romatizma, podaqra, yerleşik sinirinin iltihabı gibi ağrılara yardımcı olur, ağrıları ve iltihabı azaltır. Andız kökünün temelinde doğal olarak ağrısızlaşdıran merhem bulunur. 50 gr kuru andız kökünün üzerine 1 bardak istenilen bitki yağını dökün ve 10 gün kuru karanlık yerde saklayın (her gün karıştırmak gerekir). Sonra süzün ve ağrı giderici merhem olarak kullanın.
  5. Ağrıyan bölgeye andız kökünün ılık bir şekilde demleyerek andız kökü + 1 bardak kaynar suyu  bezle beraber bölgeye koyun ve 20-30 dakika bekletin.
  6. Andız kökü yaralarada iyi gelir. Çeşitli yaralar, yanıklar sırasında yaranın üzerine gün içinde birkaç kez andız kökünün demlenmiş halini gazlı bez yardımı ile bölgeye koyun.
  7. Mide ve 12 parmak bağırsağı ülseri hastalığında da andız kökü etkili ilaçtır.
  8. Çeşitli iltihaplar sırasında andız kökünün demlenmiş hali ek tedavi aracı olarak kullanılabilir.
  9. Andız kökü vücudu güçlendirir, enfeksiyonlara olan dayanıklılığını artırır. 1 çorba kaşığı andız kökünü 1 bardak kaynar suda demleyin ve günde 3 kez bardağın 1/3 olmak üzere için. Balda ekleyebilirsiniz.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]


Bir önceki makale olan Keseye Uygun Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Edilir Biliyor Muydunuz? başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?