Çocuklar Neden Küfür Ederler ve Küfür Etmelerini Engellemek İçin Ne Yapılacağını Biliyor Muydunuz?

Küfür Nedir?

Çocuklarda küfür davranışını engellemek için çocukların neden küfür ettiğini anlamanız gerekir. Ceza vermek, küsmek, kızmak çözüm olmaz. Çocuğun neden küfür ettiği ve küfrü nerden öğrendiği önemlidir. Bu yanıtları bulursanız küfür etmesini daha kolay engellersiniz. Karşı tarafa olan kızgınlığımızı, öfkemizi, aşağılamamızı belirtmek için kullandığımız kelimeler karşıdaki insanı kızdırır. Sözler ile karşı tarafın zor duruma düşmesini dileriz. Cinsel içerikli konuşmalar da bir nevi küfür kabul edilir. Kişiliğe yönelik hakaret sözleri de küfür sayılır.

Çocuklar niçin küfür ederler?

Yeterince ilgi görmeyen çocuklar dikkat çekmek, ilgiyi kendi üstünde toplamak için küfür ederler. Büyüdüğünü göstermek, erişkin dünyasına girdiğini göstermek ve bağımsızlaştıklarını vurgulamak için küfür ederler. Arkadaş gurubuna uyum sağlamak, onların kabulünü kazanmak için küfür ederler. Çocuklar genellikle kızdıklarında ve engellendiklerinde küfür ederler. Duygularını doğru biçimde ifade edemeyen bireyler küfür etmeye daha meyillidir.

Çocukların küfür etmesi engellemek için ne yapılmalı?

Çocukların küfür ermesi mutlaka engellenmelidir. Küfrü engellemek için çocuklara iyi örnek olmak gerekir. Çocuk evden, arkadaşlarından, sokaktan ve okuldan etkilenir. Çocuğun küfür duymasını engelleyin. Küfrün kötü bir şey olduğunu ona açıklayın. Dikkat çekmek için küfür eden çocuğu yok sayıp görmezden gelin. Küfür etmemesi gerektiğini hatırlatın. Duygularını ifade etme yollarını öğretin. Duygularını ifade edecek ortamlar yaratın.  Anne-babalar kötü kelimelerin çıkış yerini bir dedektif gibi takip edip kaynağını bulun. Çocuğu bu kişiden bir süreliğine uzak tutun. Yatmadan önce çocuğa kahramanı kötü söz söyleyen bir çocuk olan hikaye anlatın. Çocuk böylece kullandığı kelimelerin kötü bir söz olduğunu öğrenmiş olur. Çocuğu hikaye kahramanı ile bütünleştirip sakın sen de bu çocuk gibi yapma demeyin. Çocuk, kızgınlık anında hangi kelimeyi kullanacağını bilirse küfür etmekten vazgeçer.

Çocuklarla İlgili Diğer Makaleler

Bir önceki makale olan Çocuklarda Çalma Alışkanlığı ve Nedenlerini Biliyor Muydunuz? başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*