Bilgi

Çocuklara Nasıl Söz Geçirileceğini Biliyor Muydunuz?

ÇOCUKLARA NASIL SÖZ GEÇİRİLİR?

Çocuklara söz geçirme sorunu anne ve babaların en sık şikayet ettikleri konuların başında gelir. Çocuklarına söz geçirmek için çocuklarına bağıran, emir veren ve boş tehditlerde bulunan anne ve babalar isteklerine ulaşamaz. 3-4 yaş çocukları için mola 5-12 yaş çocukları için seçenek sunma yöntemini kullanmalısınız.

Çocuğun Her İsteğini Yerine Getirmeyin.

Birçok çocuk evde hükümdarlığını ilan eder. Her istediğini elde eden çocuklar anne ve babasını parmağında oynatmaya başlar. Anne ve babalar ise bu durumdan sadece yakınmaktadır. Oysa çocuk üzerinde otorite kurmak sanıldığı kadar zor değildir. Siz de birkaç yöntemle sözünüzü çocuğa dinletebilirsiniz.  Söz dinletmek adına çocuğun her isteğini yerine getirmek doğru bir davranış değildir. Çocukların davranışlarına mutlaka sınır koymak gerekir. Geçmişinde maddi sıkıntı çeken birçok anne ve baba çocuklarının maddi sıkıntı çekmemesi için çocuklarının her isteğini yerine getirmeye çalışır. Çocuğunun bu şekilde mutlu olacağına ve bağımsız kişilik kazanacağına inanılır. Çocuğun her isteğini yerine getirmek;  çocuğu şımarık, doyumsuz, saygısız, sabırsız, şükürsüz, tembel, ve sınır tanımayan bir kişiye dönüştürebilir.

Çocuklara Mutlaka Bir Sınır Koyun

Çocuğa sınır koymak çocukların haklarını kısıtlamak ve çocuklara baskı uygulamak değildir. Çocuklara sınır koyduğunuz zaman çocuklar korunduklarını, güvende olduklarını ve değer verildiklerini hissederler. Sınırlar çocukların aile içerisinde kurallara uymasını, otoriteye saygı duymasını ve sorumluluk bilinci kazandırır.

Çocuğa Oyun Oynarken İş Buyurmayın

Çocuklara söz geçirmek istiyorsanız çocuğunuz oyun oynarken çocuğa iş buyurmayın. Çocuğa söz dinletmenin en zor olduğu an çocuğun oyun oynadığı andır. Çocuklar hata yaptığı zaman mola yöntemini kullanın. Mola yöntemine geçmeden önce mola yöntemini çocuğa açıklamalısınız. Hatalı bir davranış sergilediği zaman odasına gitmesi gerektiğini, bir süre odasında kalmasını, süre dolunca tekrardan yanınıza geleceğini, bu süre içinde yaptığı davranışı düşünmesini isteyin. Onaylamadığınız davranışları listeleyin. Listeyi çocuğa okuyun. Çocuğun görebileceği bir noktaya listeyi asın.

İletişim Kurarken Ses Tonu ve Yüz İfadesine Dikkat Edin

Çocukla iletişim kurarken çocuğa kızgın ses tonu ve yüz ifadesi kullanmayın. Mola sonrası çocuğa hiçbir şey olmamış gibi davranın.  Bekleme süresi dolduğunda çocuğa sanırım bir daha böyle davranmazsınız şeklinde uyarıda bulunmayın. 5-12 yaş çocuklara ise mutlaka seçenek sunun. Hatalı davranış sonrası sevdikleri bir şeyi elinden alabilir, bazı şeylerden mahrum bırakabilirsiniz.

Çocuklarla İlgili Diğer Makaleler

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]


Bir önceki makale olan Çocuk Yetiştirirken En Sık Yapılan Hataların Ne Olduğunu Biliyor Muydunuz? başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?