Bilgi

KAFADA (BAŞTA) AĞIRLIK HİSSİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NEDİR BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kafada (başta) ağırlık hissi, kafada ağırlık hissetmek ne anlama gelir? Hangi rahatsızlığın belirtisidir?

Günümüzün en yaygın rahatsızlığından biri de baş ağrısı dır. Çok çeşitlilik göstermekle beraber ciddi rahatsızlıklarında belirtinin habercisidir. Ancak hemen telaş yapılmamalıdır. Çok ciddi sorunların  beraberinde sadece psikolojik bir rahatsızlık belirtisi de olabilir. Vücudumuzun temel sistemi olan kafa (beyin) yoğun olarak çalışmaktadır. Ve en çok çalışan organlarımızdan bir tanesidir.

Baş ağrısı şikayetlerini hiçbir şekilde hafife almamak gerekir. Çünkü geniş bir yelpazeye sahip baş ağrısı tedavi edilmediği zamanlar rahatsızlığın boyutu bilinmediği için ölüme kadar götürmektedir. Bu yüzden baş ağrısı şikayetlerini hiçbir zaman hafife almamalı ve uzman hekimimize mutlaka başvurmalıyız.

Baş ağrısı denildiği zaman akla ilk gelen hastalıklardan bir tanesi de migren rahatsızlığıdır. Migren rahatsızlığının herhangi bir yaş belirtisi bulunmamaktadır. Ve günümüzün ne yazık ki en çok görülen rahatsızlıklarında sadece bir tanesidir. Migrenin belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar; Yoğun iş temposu ve yaşam ile birlikte stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk migren rahatsızlığını adeta tetiklemektedir.

Ancak dikkat edildiği durumlarda ve erken teşhis ile ilaç tedavisi doğrultusunda bu rahatsızlığı aşmak mümkündür. Baş ağrısı şikayeti ile gittiğimiz doktorumuzdan migren teşhisi dışında vücudumuz da ki kulak, burun, boğazı ilgilendiren rahatsızlıklar, beynin kendi içerisindeki rahatsızlıklar, hiper tansiyon vb. rahatsızlık teşhisi de konulabilir.

Baş ağrısı ile birlikte baş ağrısı şiddetini de mutlaka doktorumuza bildirmeliyiz. Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından bir tanesi de  henüz tanısı konulmamış hiper tansiyondur. Ve bu tanı tamamen uzman hekimlerce konulmaktadır.

Hiper tansiyon belirtileri genellikle enseden ve boyundan başlayan şiddetli ağrı, çekilme ve kulaklardaki çınlamaya benzer uğultu sesleri baş ağrısı ile beraber hiper tansiyon belirtileridir. Ve teşhis konulmadığı zamanlarda hiper tansiyon ölüme götürmekle beraber kişi vücudunu tamamen etkisi altına alıp felç gibi hastalıklara da ortam hazırlamaktadır.

Vücudumuzdaki diğer baş ağrısı rahatsızlığı da dengeleri bozan ve hastalıkları bizzat taklit eden başka bir rahatsızlık da kolesterol rahatsızlığıdır. Kolesterol rahatsızlığı tamamen kan dolaşımıyla yayılır ve  Kolesterol rahatsızlığı kan dolaşımı ile ilgili rahatsızlık yarattığı durumlarda da baş ağrısına neden olabilmektedir. Ancak her hastada baş ağrısı şikayeti meydana gelmeyebilir. Çünkü kişinin vücudundaki yapı ile ve kolesteröl miktarı ile de değişiklik gösterebilmektedir.

Baş ağrısına bazen sadece rahatsızlıklar neden olmaz. Günümüzde hepimiz genel olarak yoğun iş temposu ve yoğun bir yaşam sürdürmekteyiz. Ve buna bağlı stres, üzüntü, uyku düzensizliği ve yorgunluk da baş ağrısına neden olabilmektedir. belirtmiş olduğumuz koşullarda baş ağrısına neden olan faktörlere dikkat etmemiz ve tekrarlamamamız durumunda rahatsızlığı en aza indirebilmemiz mümkündür.

Bazı durumlarda baş ağrısı şikayeti ile birlikte bazı belirtiler meydana gelmektedir. Ve bu belirtiler ciddi anlamda bazı rahatsızlıkların habercisidir. Ve bu rahatsızlıklara teşhis konularak ilerlemesi engellenebilmektedir. bu yüzden uzman hekimimize başvurulmalıdır. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalıyız?

Sağlık Hakkında Diğer Bilgileri Gör

Kesin olarak en yakın hastaneye gidip şikayeti dile getirmeliyiz. Ve erken teşhis günümüzde hayat kurtarmaktadır. Bu belirtiler nelerdir?

Baş ağrısı ile birlikte ;

  • Mide Bulantısı –kusma
  • El ve kolda karıncalanma-hareket hissi azalma
  • Yorgunluk,halsizlik
  • Konuşma ve hareket bozukluğu
  • İlaç kullanımına rağmen düşürülemeyen tansiyon
  • Şuur kaybı vb. durumlarda acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Baş ağrısının bir diğer hastalığı da nörolojik rahatsızlıktır. Bu hastalığın teşhisi yapılan bazı tetkikler sonucu konulmaktadır. Kişiye göre değişkenlik gösterebilen nörolojik rahatsızlık durumunda kesinlikle doktor eşliğinde nörolojik değerlendirme yapılmalıdır. Yapılan nörolojik değerlendirme sonucunda teşhiş konulur ve tedavi yolu belirlenerek uygulamaya başlanır.

Sağlıkla İlgili Diğer Makaleler

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]


Bir önceki makale olan Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Nasıl Önlenir Biliyor Muydunuz? başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?