Bilgi

KUMAR NEDİR KUMARDAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR

Kumar Nedir?

Bütün kötülüklerin anası olarak içki ve kumar gösterilir. İçkinin ne olduğunu az buçuk biliyoruz. Tanımını tam bilmediğimiz, hayatımızın içine işleyen asıl konu kumar konusudur. Çocuklarımızı kumardan korumak isterken bazen ister istemez çocuklarımızı kumara özendiriyoruz. İlk etapta kumarın tanımını yapalım. Her türlü şans oyunu kumardır. 

Çekme, Tombala ve Çekilişler Birer Kumardır

Kumarın en masum haliyle çocukluk yıllarında tanışırız. Mahalle bakkallarında satılan çekmeler bir kumardır. Çocukların sporcu kâğıtları ve gülle ile oynadıkları ütmesine oyunlar kumardır. Okul kermeslerinde çekilişle dağıtılan hediyeler bir kumardır. Kumardan uzak dur evladım derken sosyal yaşam içinde birçok kumar organizasyonlarına şahit oluyoruz. Çocuklarımıza kumardan uzak dur derken yılbaşlarında milli piyango almamız, çocuğumuzun önünde kazı kazan doldurmamız ne kadar tezat bir durum. Sözlerimiz ve eylemlerimiz birbirini tutmuyor. Tüm bu tutarsızlıklar içinde çocuklarımızdan tutarlı davranışlar bekliyoruz. 

Çocuğunuza Tembellik Aşılmayın

Çocuklarımıza kısa yoldan para kazanmayı, kısa sürede zengin olmayı öğütlüyorsak çocuğumuzu kumarın pençesine atıyoruz demektir. Kumar konusu özellikle çocuklara anlatılması gerekir. Kumar konusunda ilk etapta anne ve baba iyi model olmalıdır. Kumar konusunda hem anne hem de baba aynı fikirde olmalıdır. Kumarı anlatırken dinsel öğelerden de faydalanabilirsiniz. Dinimizin haram kıldığını, Allah’ın kumarı yasakladığı anlatılmalıdır. 

Kumarı Çocuğunuzun Yanında Yüceltmeyin.

Kumar çocuğun yanında kesinlikle övülmemelidir. Kumar oynayan çocuğa kesinlikle yumuşak yaklaşılmamalı ve mesahama gösterilmemelidir. Kumar konusunda gerekirse uzmandan psikolojik destek alınmalıdır. Kumarı hayatınıza sokmayın. Çocuğu kumara itecek kağıt oyunlarını, tavlayı, okeyi, batağı ev yaşamına sokmayın. Anne ve babalar hafta sonu arkadaşlarını eve çağırıp okey masaları kurar. Bu eylem ile çocuk kumara özendirilir. Çocuklarla yılbaşında oynanan tombala oyunu da masum gibi dursa çocukları kumara teşvik eder. 

Eğitsel ve Zeka Oyunları İle Kumarı Unutturun. 

Çocukları kumardan uzaklaştırmak için evde zeka oyunları köşesi oluşturabilirsiniz. Satranç, dama, sudoku gibi eğitsel açıdan çocuğunuza değer katacak oyun materyallerini evde bulundurun. Çocukların ilgisini ve alakasını kumar oyunlarından dağıtmak için farklı etkinlikler tasarlayın. 

Kumar oynayıp köşe olmuş birisini çocuğunuzun yanında övmeyin. Bu eyleminizle çocuğunuza bak sende böyle kumar oynayarak çok para kazanabilirsin mesajını vermiş olursunuz. Unutmayın balık baştan korkar. Çocuklarınızı kumardan uzak tutmanın yolu sizin kumardan uzak durmanızla gerçekleşir. Çocuklar sizin aynanız gibidir. Sizi izler, sizi takip eder ve sizi taklit eder. Çocukları kumardan ancak onlara iyi model olarak koruyabilirsiniz. 

Kumardan Kurtulmanın Yolları

Kumardan kurtulmak isteyenler yazı dizimizi dikkatlice okusunlar. Kumar ciddi bir bağımlılıktır. Kurtulmak için size önereceğimiz tavsiyelere harfiyen uymalısınız. Aksi takdirde bu illet iliğinizi sömürür. Perişan olur, maddi ve manevi çöküntüye uğrarsınız. Kumardan kurtulmak için önerilerimiz şunlardır:

  1. PSİKOLOJİK DESTEK ALIN: Kumar bir bağımlılıktır. Bu bağımlılıktan tek başına kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden kumardan kurtulmak için kişinin mutlaka psikolojik destek alması gerekir. Kumar kafada ve psikolojide biter. Kafada ve psikolojide bitmeyen kumar bitmiş değildir. Kumar bağımlısı nasıl davranacağını bu dönemde bilemez. Doğru bildiği yanlışlara sapar. Bu dönemde sağlam fikir almalı, psikolojik olarak rahatlamalıdır. 
  2. MANEVİYATA YÖNELİN: Kumar oynayan kişi manevi yönden zayıf kişilerdir. İnançlı birisi zaten kumar oynamaz. Kumarı dinin yasakladığını, şeytanın bir oyunu olduğunu, her kötülüğün anası olduğunu bilir. Kumarı bırakmaya karar verdiyseniz içten tövbe etmelisiniz. Mümkünse namaz kılıp kendinizi rahatlatmaya çalışın. Dini sohbetlere ortamlara katılın. İlahi dinleyin ve dindar insanlarla sohbet edin. Kendinizi kumar ortamından soyutlayın. Aklınıza kumarı getirecek şeylerden uzak durun. Yalnız kalmayın. Yalnız kaldıkça kaybettikleriniz aklına gelir üzülür kumara yeniden yönelirsiniz. 
  3. POZİTİF DÜŞÜNÜN: Kumarda kaybettiklerinizi düşüp olumsuzluğa kapılmayın. Aksi taktirde kaybettiklerinizi geri kazanma düşüncesi sizi yine kumara yöneltecektir.  Kaybettiğiniz paranın dünyanın sonu olmadığını, bir an önce kendinizi toparlamanız gerektiğinin bilincine varıp kumardan uzak durmalısınız. Aksi taktirde daha da dibe batarsınız. Yanınızda negatif söylemlerde bulunan kimselerden uzak durun. Kendinizi suçlayıp pişmanlıklar yaşamayın. Kendinize bu konuda yüklenmeyin. Evet, bir hata yaptım deyip kumarın bir hata olduğunu kabul edip aynı hatayı bir daha yapmayın.  Negatif düşünce yapısı sizi kumar batağına saplayacaktır. Kumar oynayan arkadaşınız varsa bu arkadaşlardan uzak durun. Size kumarı hatırlatacak şeylerden uzak durun. 
  4. TOPYEKÜN SEFERBERLİK: Kumar oynayan kişinin bu bağımlılığından kurtulabilmesi için kişinin çevresindeki kişilerin de tedavi sürecine katılması gerekir. Kumar oynadı diye sürekli suçlanan ve çevresi tarafından değer kaybetmiş birisinin bu ileten kurtulması mümkün değildir. Kişi kumar oynadığı için değil parasını kaybettiği için çevresi tarafından dışlandığını ve suçlandığını düşünecektir. Kazansaydım böyle olmayacaktı düşüncesi kişiyi yine kumar oynamaya itecektir. Bu yüzden kişinin bu süreçte kesinlikle suçlanmaması gerekir. 
  5. BAĞLANTIYI KESİN: Kumarla ilginizi kesin. Kumarı bir siteden oynuyorsanız siteye olan üyeliğinize son verin. Akıllı telefon kullanıyor e akıllı telefonla kumar oynamışsanız akıllı telefon kullanmaya son verip tuşlu telefona geçin. Mümkünse internet bağlantınızı iptal edin. İnternet üyeliğinizi kumardan kurtuluncaya kadar açmayın. Kumardan tam anlamıyla kurtulduğunuzu ne zaman anlarsınız. Bunun cevabı parasız kaldığınızda kumar oynamadığınız günleri hesaba katmayın. Önemli olan kumar oynama imkanınız varken kumar oynamıyor olmanızdır. 
  6. KUMARI ÇIKIŞ YOLU OLARAK GÖRMEYİN: Kumardan çok para kaybeden birisi artık tek çıkış yolunu kumar olarak görür. Kısa sürede borcunu ödeyemeyeceğini düşünür. Kumar sizi daha da dibe batırır. Önce bunu fark etmeli ve tövbe etmelisiniz. Sonra oturup sakin kafayla hesap yapmalısınız. Ne kadar kaybettiğinizi hesaplayıp borcunuzu gidip bankadan yapılandırmasını isteyin. Gerekirse kredi çekip eksiğinizi kapatın. Kumar ile hiçbir şeyin düzelmeyeceğini daha önce kaybettiğiniz paralara, sizi düşürdüğü zor duruma bakarak anlamış olmanız gerekir. Tüm bu söylediklerimize rağmen hala çıkış yolunu kumar olarak görüyorsanız siz dibe batmışsınız demektir. Sizi kimse bu dipten çıkaramaz. Bu kuyudan ancak kendi çabanızla çıkarsınız.  Aksi taktirde maddi olarak zor durumda olduğunuzda size edilen yardımlar da kumara akacaktır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]


Bir önceki makale olan İnsan Neden Kumar Oynar Biliyormuydunuz? başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?