ŞAP NEDİR? NASIL KULLANILIR? ZARARLARI NELERDİR? BİLİYOR MUYDUNUZ?

Askerde Şap Nedir

Askerde yemeklere katılmasıyla bilinen ve askerlerin korkulu rüyası haline gelen (ŞAP) hakkında muhakkak sizlerde bir şeyler duymuş olmalısınız. Şap nedir, şap nasıl kullanılır, şapın zararları nelerdir içeriğini sizler için irdeledik.

Şap Nedir?

Şap aslında en temel anlatımda bir çeşit kaya tuzu. Ancak genelde iki sofra tuzuna bu isim verilir: potasyum alüminyum fosfat ile amonyum alüminyum sülfat. Kimyasal bir bileşik olan bu tuz, mikrop öldürücü, sıkılaştırıcı ve büzücü olarak geçer. Sıcak suyun içerisinde hemen erir ve renksizdir. Bu yüzden bir gıdanın içinde olup olmadığının anlaşılması oldukça güçtür.

Ülkemizde Kütahya’da bulunan şap, ağırlıklı olarak endüstride ve yaralanma vakalarında kullanılır. Aslında şap denilen bu madde 2000 seneden daha fazladır farklı alanlarda insanlar tarafından kullanılmaktadır. 20. yüzyıla kadar rutin olarak üretiliyordu ve konserve, turşu, deri tabaklama ve fırınlama gibi işlemlerde kullanılıyordu. Ancak 20. yüzyılın başlarına gelindiğinde besin işlemesi gibi alanlarda kullanılmasının yan etkileri olacağına dair endişelerin artması yüzünden kullanımı giderek azalmaya başladı.

Yine de halen daha tıpta ve çeşitli sağlık hizmeti alanlarında uzmanlar, yaralanmaları ve bazı hastalıkları tedavi etmek amacıyla şapı kullanmaya devam ediyorlar.

Şap Ne İşe Yarar?

Şap taşının büzücü etkisi bulunuyor. Bu nedenle cildimizde oluşan kanamaların kesilebilmesi için kullanılıyor. Çünkü kanayan damarların büzülmesini sağlayarak kısa süre içinde kan akışını durduruyor. Yani kesiklerde ve tahriş durumlarında deriye sürülmesi halinde damarlar hızla daralarak kanama duruyor. Bu yüzden tıp alanında geniş bir kullanım alanı buluyor.

Bunun yanı sıra şap taşının ağız içinde oluşan yaraları iyileştirmek gibi bir görevi de var. Ağızdaki yara olan veya enfeksiyon olan bölgelere şap taşı sürülmesi durumunda kan akışı azalmaktadır ve yaranın olduğu yer zaman içinde iyileşmektedir.

Tüm bu etkileri sebebiyle tıp alanında aktif olarak dokuların daraltılması ve vücut sıvılarının akıntısının azaltılması amacıyla kanama durdurucu ve organik dokuları daraltıcı olarak görülüyor. Bundan başka stiptik veya zehir yutulduğu zaman kusmayı sağlaması için bir emetik gibi işlev de görebiliyor.

Aynı zamanda fazla bilinmemiş olsa da bazı aşıların etkisinin güçlendirilmesi ve enfeksiyonların önlenmesi veya tedavi edilmesi için tercih edilebiliyor. Özellikle şap taşı evcil hayvanlar üzerinde yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının tırnaklarını uygunsuz bir şekilde kestiğinde ve hayvanın derisinde kesikler oluştuğunda veterinerler ilgili bölgeye şap taşının toz halinin sürülmesini tavsiye edebiliyor.

Şap taşının aşı üzerindeki etkisi de oldukça ilginç. Çünkü içinde alüminyum barındıran kıvam artırıcılar aşının daha uzun süre dayanmasına yol açıyor ve hastalığa karşı daha çok antikor üretilmesine yardımcı oluyor.

Bazı kişiler toz halinde olan şapı ağzının içinde çıkan aftlar için de kullanılıyorlar. Böyle bir evde tedavi yöntemini tercih eden kişiler düzenli olarak bölgeye toz şapın sürülmesinin aftı iyileştirdiğini ve süreci hızlandırdığını düşünüyorlar. Fakat bu noktada bilinmesi gereken çok önemli bir konu var. Elbette şap taşının kanıtlanmış ve denenmiş bazı yararları olsa bile insan vücuduna çeşitli zararları ve yan etkileri de vardır. Bu nedenle kullanım öncesinde birkaç defa düşünmek gerekiyor.

Yine de şap ya da şap taşı pek çok tıbbi dolabın içinde ana ürün olarak yer alıyor. Hatta insanlar şap taşını bilmeden de kullanıyor olabilirler. Çünkü tıraş sırasında ciltte meydana gelen jilet kesiklerinin kanamasının durdurulması için sürülen kan taşı da aslında bir nevi şap taşı. Hatta madde bazı diş macunlarının ve diş tozlarının içerisinde de bulunabiliyor. Zaten bu yüzden o tip maddelerin yutulmamasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Şapın Zararları Nelerdir?

Şap her ne kadar tıbbi anlamda insanlara fayda sağlasa da olumsuz etkileri de bir gerçek. Bu yüzden kesinlikle şapın ağız yoluyla alınmaması gerekiyor.

1. Testosteron Hormonunu Azaltır
Şap erkekler için olumsuz etkilere daha çok sahip. Özellikle şap ya da şap taşının erkeklerde testosteron hormonunu azalttığı ve kadınlık hormonunu da tetiklediği biliniyor. Ancak şapın erkeklerde kısırlığa yol açtığı bilgisinin çok da doğru olduğu söylenemez.

2. Ereksiyon Problemi Yaratır
Şap her ne kadar kısırlığa yol açmasa da erkeklerde cinsel yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Zaten biraz da bu yüzden erkekler tükettikleri yiyeceğin içerisinde şap olma ihtimalinden tedirgin oluyorlar. Bu madde özelliğinden dolayı damarların büzüşmesine sebep olduğundan dolayı erkeklerde ereksiyon sorunu yaratabiliyor. Bu da cinsel yaşamın eskiye oranla daha zayıf olmasına neden olabilir.

3. Göğüslerde Büyüme ve Vücutta Kıllanma Yapar
Şapın uzun süreli kullanılması halinde bireyin göğüslerinde büyüme, vücudunda kıllanma ile bazı organlarda sorunlar ortaya çıkabiliyor. Özellikle göğüslerde büyüme veya vücutta kıllanma gibi gözle görülür etkilerinin haricinde bazı iç organlarda yaratabileceği tahribat bir hayli tehlikeli olabilir.

4. Açık Yarada Yanma ve Ağız Bölgesinde Büzüşme Yapar
Özellikle aftların üzerine şap tozunun sürülmesinden dolayı bölge çokça yanabiliyor ve ağızda büzülme meydana gelebiliyor. Bu yüzden şap tozunu ağzındaki afta sürecek olan kişilerin çok dikkatli olmaları ve tedavi sonrasında hemen ağızlarını yıkamaları öneriliyor.

5. Kusmaya Neden Olabilir
Şap ya da şap taşı zehirlenme hallerinde kusmayı sağlamak için verilebiliyor. Fakat şapın haricen düzenli olarak alınması durumunda emetik etkileri yüzünden şap kusmaya neden olabiliyor.

İnsanlar arasında şap ile ilgili yaygın inanış, yemeklerin içerisine ilave edildiği düşüncesi. Fakat bunun doğruluğu hakkında bir şey söylemek pek de mümkün değil. Yine de pek çok insan askerde, hapishanelerde, yurtlarda ve toplu yaşamın olduğu bazı alanlarda dağıtılan yemeklerin içine şap ilave edildiğini düşünüyor. Bu maddenin uzun süreli kullanılması halinde vücuda çok önemli zararlar verdiği açık bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik şapın tüm dünyada dahilen kullanımı da yasaklanmış durumda. Bu yüzden askeriye ve hapishane gibi toplulukların olduğu yerlerde yemeklerin içerisine şap ilave edildiği bilgisinin pek de gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz.

Bir önceki makale olan NOHUT SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR BİLİYOR MUYDUNUZ? SAYMAKLA BİTMİYOR başlıklı yazımızı biliyor muydunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*